Ukoliko sumnjate da ste zaraženi virusom COVID-19, obratite pozornost na sljedeće simptome:
- kašalj
- povišena temperatura
- nedostatak zraka (dispneja)
- nagli gubitak mirisa i/ili okusa
Ukoliko ste bili u bliskom kontaktu s osobom koja je oboljela od COVID-19 slijedite sljedeća pravila:
- ostanite kod kuće i fizički se izolirajte od svojih bližnjih
- obavijestite liječnika
- vaš će liječnik uzeti osnovne podatke o osobi oboljeloj od COVID-a 19 čiji ste bliski kontakt radi provjere
- ostanite u karanteni (samoizolaciji) 10 dana od zadnjeg kontakta s oboljelom osobom
Epidemiološki kriteriji za određivanje zaraze Koronavirusom su:
- bliski kontakt s oboljelim od COVID-19 u unutar 14 dana prije početka prvih simptoma
- bolesnik je unutar 14 dana prije početka simptoma bio korisnik ili zaposlenik ustanove za smještaj osjetljivih skupinama u kojoj je potvrđena transmisija COVID-19.
Sve informacije o virusu pročitajte na https://www.koronavirus.hr/
Ako se pitate gdje se može anonimno testirati na spolno prenosive bolesti, odgovor je Služba za promicanje zdravlja, a unutar kojeg je uspostavljeno Savjetovalište za promicanje spolnog zdravlja
Savjetovalište djeluje u sklopu Odjela za promicanje spolnog zdravlja i Referentnog centra za promicanje zdravlja. U njemu možete dobiti usluge informiranja, savjetovanja i edukacije o očuvanju spolnog i reproduktivnog zdravlja, odgovornom spolnom ponašanju, smanjenju rizika od zaraze spolno prenosivim infekcijama te uslugu testiranja na HIV, hepatitis B i/ili C i sifilis, korisnika koji su u riziku za te infekcije. Uz to, dobiti ćete pomoć pri upućivanju na liječenje i skrb ako je potrebno. Sve usluge su za korisnike anonimne i besplatne (nije potrebna uputnica) te za njih nije potrebna najava. U savjetovalištu radi tim zdravstvenih stručnjaka u sastavu: liječnik specijalist, sanitarni inženjer i laboratorijski inženjer.
Usluge koje se pružaju unutar savjetovališta:
- individualno savjetovanje o spolnom zdravlju, odgovornom spolnom ponašanju, spolno prenosivim infekcijama (načinima prijenosa, rizicima, zaštiti, procjena osobnog rizika korisnika)
- savjetovanje o cijepljenju i cijepljenje protiv hepatitisa B i HPV-a
- anonimno (pod šifrom) i besplatno testiranje na HIV, hepatitis B i/ili C i sifilis, korisnika koji su u riziku za te infekcije
- informiranje i pomoć pri upućivanju na daljnje pretrage, liječenje i podršku
- dijeljenje edukativno informativnog materijala (brošura, letaka) i kondoma
Za više informacija, obratite se na mail putem web stranice https://www.hzjz.hr/
Šećerna bolest jedan je od vodećih javnozdravstvenih problema i globalna epidemija suvremenog društva uzrokovana promjenama načina života povezanog sa smanjenjem tjelesne aktivnosti, konzumiranjem visokokalorične hrane i porastom učestalosti debljine.
Neki od znakova da se trebate obratiti svom liječniku su:
- žeđ i nekontrolirano mokrenje
- vrtoglavica
- konstantni umor
- otekline u rukama i stopalima
- utrnulost i trnci u nogama
- poteškoće s probavom
- poteškoće s vidom
- nekontrolirani gubitak tjelesne težine
U svijetu od šećerne bolesti trenutno boluje 415 milijuna ljudi, a predviđa se da će do 2040. godine taj broj porasti na čak 642 milijuna. Prema registru CroDiab, u Hrvatskoj je 2016. godine zabilježeno 284 185 osoba sa šećernom bolešću, a pretpostavlja se da preko 40 % slučajeva nije ni dijagnosticirano.
Osobe koje boluju od šećerne bolesti imaju povećan rizik od razvoja brojnih ozbiljnih zdravstvenih problema. Konstantno povišene razine glukoze u krvi djeluju toksično te mogu dovesti do ozbiljnih bolesti koje pogađaju srce i krvne žile, oči, bubrege i živce. Osim toga osobe s šećernom bolesti također imaju i veći rizik od razvoja infekcija. U gotovo svim razvijenim zemljama šećerna bolest je vodeći uzrok kardiovaskularnih bolesti, sljepoće, zatajenja bubrega i netraumatskih amputacija donjih udova.
Ukoliko primijetite neke od gore navedenih simptoma, odmah se obratite svom liječniku.
Za više informacija, posjetite https://www.plivazdravlje.hr/
Hipertenzija je tiha, podmukla bolest, koja godinama ne mora pokazivati nikakve simptome. Tek kada se manifestiraju oštećenja na raznim organima, najčešće na srcu, mozgu, bubrezima ili očima, zamijete se i visoke vrijednosti krvnoga tlaka.
Normalna vrijednost krvnog tlaka je 120/80 mmHg. Gornji (sistolički tlak) stvara srce pumpajući krv kroz arterije. Donji dijastolički tlak je tlak u arterijama dok se srce odmara između dva otkucaja. S godinama zbog starenja, vrijednosti krvnoga tlaka postaju nešto više, no ne više od 140/90 mmHg što se smatra gornjom vrijednosti normalnoga krvnog tlaka.
Dijagnoza hipertenzije postavlja se kada je krvni tlak viši od 140/90 mmHg u mirovanju, kroz dulje vrijeme.
Bitno je naglasiti da se na rizike za razvoj visokog krvnog tlaka može utjecati promjenom štetnih životnih navika:
- smanjenjem unosa soli
- uravnoteženom pravilnom prehranom
- prestankom pušenja
- izbjegavanjem prekomjernog pijenja alkohola
- redovitom tjelesnom aktivnosti
- održavanjem normalne tjelesne težine.
Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da je nepravilna prehrana odgovorna za oko 50% slučajeva hipertenzije, tjelesna neaktivnost za oko 20% i pretilost za oko 30% svih hipertenzija.
Isto tako važno je redovito kontrolirati krvni tlak, a kod povišenog tlaka redovito uzimati lijekove prema preporuci liječnika.
Više informacija na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo … https://www.hzjz.hr/
Kolesterol je poznat kao rizični čimbenik za nastanak ateroskleroze i kardiovaskularnih bolesti. Međutim to je i tvar koja je neophodna za dobro funkcioniranje organizma. Kolesterol prisutan u svakoj živoj stanici ljudi i životinja jer je esencijalni metabolit, a najviše ga ima u namirnicama životinjskog podrijetla,. Sastavni je dio stanične membrane, sudjeluje u metaboličkim procesima u izmjeni tvari, služi za sintezu hormona kore nadbubrežne žlijezde i spolnih hormona, te vitamina topivih u mastima kao i za sintezu vitamina D, prekursor je žučnih kiselina koje služe u probavi i apsorpciji masti. Ako su vrijednosti kolesterola povišene postaju rizični čimbenik za razvoj kardiovaskularnih bolesti.
Preporučene vrijednosti kolesterola su:
- Ukupni kolesterol < 5,0 mmol/l
- LDL kolesterol < 3,0mmol/l
- HDL kolesterol > 1,0 mmol/l za muškarce, odnosno > 1,2 mmol/l za žene
Razlozi povećane razine kolesterola u krvi:
- Obiteljska sklonost
- Nepravilna prehrana
- Prekomjerna tjelesna masa i debljina
Hiperlipidemije ili povećane masnoće u krvi mogu se podijeliti na nekoliko načina. S obzirom na promjene u metabolizmu masti dijele se na primarne i sekundarne. Primarne su uzrokovane prirođenim nasljednim greškama metabolizma masti u organizmu, od kojih je najvažnija obiteljska hiperkolesterolemija. Sekundarne hiperlipidemije nastaju kao popratna pojava nekih bolesti, kao posljedica uzimanja nekih lijekova, ili kao posljedica debljine i pretilosti.
Više savjeta i preporuka na stranici https://javno-zdravlje.hr/
Kada govorimo o prehrani, kalorije se definiraju kao energija oslobođena iz hrane tijekom procesa razgradnje (probave).
Na deklaracijama, energetska vrijednost se obično navodi u kilokalorijama, tj. kcal i u pravilu kad se u govoru koristi riječ kalorija, misli se na kilokalorije. Na deklaraciji je još navedena i druga mjera za energiju, kilojoul (kJ). 1 kcal = 4,2 kJ.
Hoćemo li se debljati ili mršaviti, rasti ili ne, ovisi o unosu kalorija i potrošnji. Osnovna energetska bilanca je jednostavna: unosite li manje energije negoli je potrebno, mršavit ćete. Vrijedi i obrnuto, ne možemo očekivati napredak i mišićni rast ako unosimo premalo hrane.
Ukoliko želite provjeriti koliko kalorija trebate unesti , možete to učiniti putem kalkulatora za izračun dnevnog unosa kalorija na stranici https://www.centarzdravlja.hr/alati/dnevni-unos-kalorija/